NÄITUSE TUTVUSTUS

EESTLASED, KES OLID PÕGENENUD LONDONISSE PEALE TEIST MAAILMASÕDA, HAKKASID KORRALDAMA OMAVAHELISI KOHTUMISI: TANTSIMISED, LAULMISED, ÜHISISTUMISED, ESINEMISED. TEKKIS VAJADUS RAHVARIIETE JÄRELE. NÄITUS „EESTI RAHVA RIIDED LONDONIS“ TUTVUSTAB KUIDAS SAID EESTLASED 1940NDATEL  ENDALE RAHVARIIDED.

1930ndate lõpus pandi alus Londonis rahvatantsule. Need, kes olid varasemalt Eestist tulnud, neil olid rahvariided enesestmõistetavalt kaasa võetud. Sõjapõgenikest eestlastel aga sellist võimalust ei olnud. Saksamaa sõjapõgenike laagris oldi valmis tehtud mõni riie. Riideks kasutati vanasid madratsite katteid, kardinaid, voodilinu. Triibud, tikandid, pitsid tehti käsitööna ise juurde.

Eesti rahva riided kogus, taastas ja süstematiseeris Marje Remmet, Estonian Folks. Näitused organiseeris ja ajaloolised tekstid lisas Evelin Siilak, juhatuse liige, Londoni Eesti Selts.  Näituse patrioot on Aili Eistrat, kes meenutab rahvariiete ajalugu ning mälestusi. Projekti toetab Eesti Rahvusarhiiv.

 

Londoni Eesti Selts (LES) on üks vanimaid senini aktiivne väliseesti selts. LES asutati 9.juulil 1921 aastal haridusseltsi põhimõttel. LES’i põhikirjas on, et Seltsi peaeesmärgiks on innustada Londonis ja Londoni ümbruses elavaid eestlasi ja eesti sõpru rahvusliku kultuuri eripära säilitama, edasi arendama ja tutvustama teistele rahvastele. LES enamus tegevused toimuvad Londoni Eesti Majas. LES on saanud toetust eesti kultuuri tegevuse toetuseks Londonis Integaratsiooni Sihtasutuselt 2017,2018 ja Eesti Rahvusarhiivilt 2017, 2018. LES’i tegevus on vabatahtlikusel põhinev.

 

Estonian Folks (EF) asutati 2016 aastal Londonis. Ühenduse eesmärk on luua võimalus säilitada eesti rahvatantsu tegevust olenemata asukohast. EF toob paar korda aastas projektide põhiselt kokku eesti rahvatantsu harrastajad üle maailma. EF koostab mitmepäevalise programmi, kus tantsijad saavad teha koos proove, ühisesinemisi ning tutvuda omavahel ja kohaliku eluga. Programmid ja ühisesinemised on rahvusvaheliste festivalide raames üle Euroopa. EF teine huvi on rahvariided: nende valmistamine, infotöötubade tegemine ja nende unikaalsuse tutvustamine tantsijatele ja kõikidele huvilistele.

Advertisements

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: