Näitus Londonis

This slideshow requires JavaScript.

Pildid näitusest!

 

 ÜHISNÄITUSE VIDEO külastusest Londonis, vaata SIIT!

 

Ühisnäitus “EESTI TANTSU HOIDJAD” annab ülevaate rahvatantsurühmade ajaloost Eestis ja rahvatantsu ajaloost Londonis. Eestlased, need, kes põgenesid aastal 1944, ja eestlased kodumaal -neile jäi ühine nimetaja: oma kultuur. Kuidas hoiti Eestit südames võõrsil ja kuidas kodumaal, neist pajatavad põnevad plakatid Eesti Majas Londonis. Uksed avatakse kell 17.00. Loe lahemalt SIIT !

 

Kohal on eesti rahvatantsude pika-ajalised juhid ja MTÜ Tantsupeomuuseum asutajad Angela Arraste ja Ülo Luht. (Loe allpool neist lähemalt)
Teadmiseks, et samal õhtul on ka südamlik eesti kontsert koos eestipärase õhtusöögiga. Pilet uksel £5.00. Rohkem infot kontserdi kohta siit!
Järgenvalt väljapanekutest lähemalt:

Näitus “EESTI RAHVA RIIDED LONDONS”

Lugu kuidas eestlastest sõjapõgenikud, peale Teist Maailmasõda, läbi suure tahte ja vaeva valmistasid rühmatäie kauneid rahvariideid. Oli hetki, kui materjalideks kasutati vanu voodilinu, õmmelda tuli öösiti ja mustreid tuli teha mälu järgi.
Inspireeritud Aili Eistrat (sünd 1921) memuaaridest, kes on tantsinud Anna Raudkatsi ja Ullo Toomi käe all ning olnud rahvatantsuõpetaja Londonis alates 1947. aastast kuni 90ndate keskpaigani.

Näitus “EESTI RAHVATANTSUANSAMBLID LÄBI SAJANDI”.

 
Rahvatantsuga tegelevate rühmade koostantsimise ajalugu ulatub aastasse 1926, kui  Eestis toimusid Esimesed Omakultuuri päevad. Käesoleval näitusel  on esmakordselt kõik Eesti Tantsuansamblite Liidu (ERTAL) kollektiivid ühiselt koos. “Sõprus”, ” Kuljus”, “Tuisuline” “Leigarid”

on vaid mõned neist tuntumaist, millest saab lähemalt lugeda. Kohal on näituse autorid, kes on kokkupuutunud iga rühmitusega isiklikult.

Tule vaatama ja osa saama eestlaste rahvatantsu ajaloost. Näitus on üleval 5.septembril alates kell 17.00.
Lähemalt tantsujuhtidest Angela Arraste ja Ülo Luht, kes on külalised Eesti Majas Londonis.

ANGELA ARRASTE

Eesti tantsu õppejõud, rahvatantsujuht ja koreograaf-lavastaja.

 Angela Arraste tantsualane haridustee sai alguse rahvatantsujuhtide kursustest, jätkus õpingutega Viljandi Kultuurikoolis ning tollases Tallinna Pedagoogilises Instituudis. A. Arraste omab magistrikraadi koreograaf-lavastajana, uuringu teemaks oli Tantsupeod Eestlaste kultuuriloos.

Angela Arraste on töötanud üle 30.aasta (1985-2016) Tallinna Ülikooli koreograafia eriala tantsukunsti õppejõuna, olles nii lektori, dotsendi kui ka professori ametikohtadel ja täites  aastatel 1998 – 2007 osakonnajuhataja rolli. A. Arraste on olnud mitmete teadusgrantude põhitäitjaks, teemadeks pärimustants ja tantsuharrastus väliseesti kogukondades. Ta on olnud Eesti Folkloorinõukogu juhatuse liige ning lavastanud  CIOFF Folkloorifestivali Baltica Eesti kontserte, kirjutanud suurpidude analüüse, esinenud rahvatantsualastel konverentsidel ning juhendanud pikka aega Tallinna Ülikooli tantsukollekiivi Soveldaja.

Angela Arraste oli 2002. aastal IX Noorte Tantsupeo ”Vikerkaar”  pealavastaja ning on kaheksal korral olnud üld- ja noorte tantsupidude liigijuht ja kuulunud üliõpilaspeo Gaudeamus lavastusgruppi. A. Arraste on Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi pikaaegne tantsumentor.

Angela Arraste on MTÜ Tantsupeomuuseum asutajaliige (2015) ning mitmete muuseumi projektide juht ja näituste koostaja (“80 aastat Eesti tantsupidusid”, “Anna Raudkats – 130”, „Richard Tünnus 100“).

Praegu panustab Angela Arraste oma aja Tantsupeomuuseumi tegemistesse, juhendades ka Tallinna Rahvaülikooli tantsurühma Eksperiment, rühma Tallinna Mulgid ning jagades oma teadmisi tantsujuhtide kursustel.

Angela Arrastele on Vabariigi Presidendi otsusega antud Valgetähe V klassi teenetemärk.

ÜLO LUHT

Ülo Luht on lõpetanud Viljandi kultuuriharidustöö kooli 1969. aastal kultuuritöötaja-tantsujuhina ja Tallinna Pedagoogilisest Instituudi 1982. aastal kultuuritöötaja-näitejuhina.

Aastatel 1974–1999 oli Luht Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambli Kuljus kunstiline juht. 1999. aastast on ta olnud samas vilistlasrühma juht ja kunstilise juhi assistent. Aastatel 1985–2006 oli ta Eestimaa Tantsujuhtide Rahvatantsurühma juhendaja.

Luht on seitsmel korral olnud tegev üldlaulupidude lavastusrühmas ja kolmel korral noorte tantsupidude lavastusrühmas. Ta on olnud üldjuht-pealavastaja (2009), üldjuht-lavastaja (1990), kolmel korral liigi üldjuht (1977,1982 ja 2014), peo üldjuhi assistent (2007) ja viiel korral liigi üldjuhi assistent (1970, 1975, 1981, 1985 ja 1994).

Aastatel 1988–1993 oli Luht Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi kaasesimees.

Ülo Luht oli 12. juunil 2011 Jõgeval toimunud I Eesti naistetantsupeo ja 2016 II Eesti naistetantsupeo pealavastaja.

Ülo Luht on koos abikaasa Pill Luht´iga loonud tantse solistidele ning sega- ja naisrühmadele. XVIII üldtantsupeol tulid esitamisele tema koreograafiaga tantsud “Algumeri”, “Kalamehe jutt”, “Armastus jääb…”.

Ülo Luht on MTÜ Tantsupeomuuseum üks asutajatest.

Ullo Toomi preemia laureaat (koos Pill`iga) 1996.

Valgetähe V klassi teenetemärk  2004.

Anna Raudkatsi elutöö preemia 2014.

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: